Dopravní nehoda s neplatnou STK v době pandemie

15.05.2020

Platná technická prohlídka neboli STK je podmínkou pro provoz vozidla na pozemních komunikacích. Technickou prohlídku je nutné standardně absolvovat u nově registrovaného osobního vozidla po 4 letech, poté každé dva roky. Platné STK je potvrzením, že vozidlo je technicky způsobilé a neohrozí tak bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Informaci o její platnosti nalezneme ve velkém technickém průkazu, případně lze využít aplikaci Ministerstva dopravy na https://www.kontrolatachometru.cz/, pro zjištění stavu tachometru, která slouží pro evidenci absolvovaných prohlídek a současně podá informaci o stavu najetých kilometrů našeho vozidla.

Vlivem situace kolem COVID-19 a vyhlášením nouzového stavu v ČR, který způsobil omezení pohybu osob a provozu některých institucí, mnozí z nás pravděpodobně nestihli absolvovat pravidelnou technickou prohlídku svého vozidla včas.

Jak danou situaci řešit v případě, že jsme způsobili svým vozidlem dopravní nehodu a máme neplatnou STK?

V případě způsobené dopravní nehody, která je způsobena vozidlem s propadlou technickou prohlídkou, může pojišťovna odmítnout vyplatit pojistné plnění k dané pojistné události. Záleží však také na skutečném technickém stavu vozidla. S ohledem na současný stav koronavirové nákazy v ČR, doporučila Česká asociace pojišťoven všem členským pojišťovnám nepovažovat propadlé STK jako jeden z hlavních ukazatelů pro řešení likvidace pojistné události z havarijního pojištění, po dobu nouzového stavu, a ještě dva měsíce poté. Zároveň bylo pojišťovnám doporučeno, aby přistupovaly mírněji k uplatňování regresů z povinného ručení a zaměřily se hlavně na vliv technického stavu vozidla na způsobenou dopravní nehodu.